top of page
4P_20190803_165026_edited.jpg

Jaki jest mały münsterländer?

Najkrócej mówiąc: aktywny, wytrwały i z temperamentem.

1) AKTYWNOŚĆ
Mały münsterländer to pies radosny i żywiołowy. Zawsze gotowy do podjęcia wszelkiej aktywności: biegania, brykania i hulania na świeżym powietrzu, zabawy z psami i z ludźmi, uprawiania rozmaitych psich sportów, a także wykonywania ćwiczeń, rozwiązywania zadań i podejmowania pracy węchowej. Ma wielki zapał i jest ogromnie wytrzymały, trudno go zmęczyć, nawet wielogodzinną aktywnością ruchową.

2) CECHY MYŚLIWSKIE
Mały münsterländer należy do grupy wyżłów, a więc jest to przede wszystkim pies myśliwski. W naturze wyżła leżą tropienie i wystawianie, mały münsterländer jest więc zarówno psem tropiącym, czyli przemierzającym teren wszerz i wzdłuż w poszukiwaniu śladów zwierzyny, jak i psem wystawiającym, czyli nastawionym nie tylko na szukanie, lecz także na znalezienie zwierzyny i wskazanie jej człowiekowi. Jako pies myśliwski ma również bardzo czuły węch.

3) ZAMIŁOWANIE do WODY

Mały münsterländer to wielki miłośnik wody – rzek, jezior, stawów, ale również bagnisk i mokradeł, a także – morza. Pociąg do wody jest wrodzoną cechą psów tej rasy. 

4) STOSUNEK do WŁAŚCICIELA
Mały münsterländer to rasa psów wyhodowanych do pracy w parze z człowiekiem. Jedną z istotnych cech psów tej rasy jest więc utrzymywanie stałego kontaktu z przewodnikiem, co przejawia się chęcią i gotowością do pracy z człowiekiem, ale również potrzebą stałego kontaktu z nim. W niemieckim wzorcu rasy opisuje się to słowami: „Orientierungsfähigkeit am Führer (teamfähig)”, co w angielskim przetłumaczone zostało na: „keeps close contact with his master (team spirit)”. W jedynym dostępnym polskim tłumaczeniu wzorca z 1987 r. cechy psychiczne niestety nie zostały uwzględnione.

5) STOSUNEK do OBCYCH LUDZI

Mały münsterländer nie jest psem agresywnym, nie jest też psem obronnym ani stróżującym, ale cechuje go jednak dość silny terytorializm. Oznacza to, że zazwyczaj jest pozytywnie nastawiony do obcych ludzi, życzliwie podchodzi do nieznajomych, a podczas spacerów, na ulicy, w miejscach publicznych czy na wystawach przeważnie lubi głaskanie albo co najmniej dobrze znosi i wita się z nieznanymi osobami, machając ogonem. Rzadko bywa nieufny. Obejmuje jednak w posiadanie swój teren i teren wyznaczany przez mienie swojego właściciela i swojej rodziny: będzie pilnować domu, mieszkania i posesji, groźnie szczekając na obcych. Broni również samochodu, namiotu, obozowiska, nie pozwalając się zbliżyć obcym ludziom ani psom. W podobny sposób może bronić właściciela i rzeczy swojego właściciela, także w miejscu publicznym, takim jak wystawa, restauracja, kemping.

6) STOSUNEK do INNYCH ZWIERZĄT
Mały münsterländer to pies bezkonfliktowy – nie ma w nim agresji ani w stosunku do ludzi, ani w stosunku do psów, ani w stosunku do innych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Jest to jednak pies rasy myśliwskiej i jako taki wykazuje się skłonnością do polowania na zwierzynę łowną.

7) SZATA

Mały münsterländer ma półdługą sierść, z podszerstkiem lub bez podszerstka. W praktyce spotyka się dwa typy szaty: krótszą, przylegającą, bez podszerstka i dłuższą, zwykle nieco falującą, z podszerstkiem. Właściwie żywiony i pielęgnowany mały münsterländer na co dzień nie gubi sierści. Traci ją jedynie w trzech sytuacjach: podczas wiosennego i jesiennego linienia (jak większość psów), kiedy znajduje się pod wpływem stresu (np. podczas wizyty u weterynarza) i kiedy ma kłopoty ze zdrowiem (np. alergia pokarmowa, inwazja pasożytów wewnętrznych, choroba). Sierść małego münsterländera jest miękka i przyjemna w dotyku, ponadto ma cenną dla człowieka właściwość: jest niemal całkowicie pozbawiona psiego zapachu. Maść (ubarwienie) małego münsterländera to rozmaite wariacje bieli i brązu w rozmaitych odcieniach: od ciemnego, brązowego deresza, przez różne wersje jasno- i ciemnobrązowej, kasztanowej, jasno- i ciemnoczekoladowej dropiatości, piegowatości i łaciatości na białym tle, po czystą biel z pojedynczymi brązowymi lub czekoladowymi łatami. Swego rodzaju wizytówką małego münsterländera jest cała brązowa głowa zakończona brązowym nosem.


bottom of page